Vishay/Dale RNR55K6191FSB14
RNR55K6191FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K6191FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K6191FSB14.pdf
Availability of RNR55K6191FSB14
QUANTITY
RNR55K6191FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K6191FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K6191FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K6191FSB14
Related LinksRNR55K6, RNR55K6191FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K6191FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K6191FSB14
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 150V 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf