Vishay/Dale RNR55K6491FSRE6
RNR55K6491FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K6491FSRE6
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K6491FSRE6.pdf
Availability of RNR55K6491FSRE6
QUANTITY
RNR55K6491FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K6491FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K6491FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K6491FSRE6
Related LinksRNR55K6, RNR55K6491FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K6491FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55K6491FSRE6
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH AUDIO DPDT 10-MICROPAK datasheet.pdf
VHB ACRYLIC FOAM CIRCLE3/4"250PC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf