Vishay/Dale RNR55K7500FSBSL
RNR55K7500FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K7500FSBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K7500FSBSL.pdf
Availability of RNR55K7500FSBSL
QUANTITY
RNR55K7500FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K7500FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K7500FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K7500FSBSL
Related LinksRNR55K7, RNR55K7500FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K7500FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K7500FSBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 140MA 6.48 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
.375 INSULATOR SR BTS MOMTG 8 H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf