Vishay/Dale RNR55K8062FMRSL
RNR55K8062FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K8062FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K8062FMRSL.pdf
Availability of RNR55K8062FMRSL
QUANTITY
RNR55K8062FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K8062FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K8062FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K8062FMRSL
Related LinksRNR55K8, RNR55K8062FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K8062FMRSL Details Description
Related parts for RNR55K8062FMRSL
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 30GB datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 36POS VERT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 31.8VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf