Vishay/Dale RNR60H1152FSB14
RNR60H1152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1152FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1152FSB14.pdf
Availability of RNR60H1152FSB14
QUANTITY
RNR60H1152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1152FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H1152FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1152FSB14
Related LinksRNR60H1, RNR60H1152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1152FSB14 Details Description
Related parts for RNR60H1152FSB14
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V 0402 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 36 IN 24 OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
RACK GROUNDING EQUIP JUMPER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf