Vishay/Dale RNR60H2003FPB14
RNR60H2003FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H2003FPB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H2003FPB14.pdf
Availability of RNR60H2003FPB14
QUANTITY
RNR60H2003FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H2003FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H2003FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H2003FPB14
Related LinksRNR60H2, RNR60H2003FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H2003FPB14 Details Description
Related parts for RNR60H2003FPB14
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP NMB FLOA G50 B datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf