Vishay/Dale RNR60H2153FSB14
RNR60H2153FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H2153FSB14
Brief Description
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H2153FSB14.pdf
Availability of RNR60H2153FSB14
QUANTITY
RNR60H2153FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H2153FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H2153FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H2153FSB14
Related LinksRNR60H2, RNR60H2153FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H2153FSB14 Details Description
Related parts for RNR60H2153FSB14
TERMINAL SOLDER TURRET.135" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 24" datasheet.pdf
USB DUAL PLUG A&B EXT CORD 2M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 5POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf