Vishay/Dale RNR60H2370FSBSL
RNR60H2370FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H2370FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H2370FSBSL.pdf
Availability of RNR60H2370FSBSL
QUANTITY
RNR60H2370FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H2370FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H2370FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H2370FSBSL
Related LinksRNR60H2, RNR60H2370FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H2370FSBSL Details Description
Related parts for RNR60H2370FSBSL
CABLE MOD COIL 10COND WHITE 14' datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.12"L X 2.13"W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf