Vishay/Dale RNR60H2370FSRSL
RNR60H2370FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H2370FSRSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H2370FSRSL.pdf
Availability of RNR60H2370FSRSL
QUANTITY
RNR60H2370FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H2370FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H2370FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H2370FSRSL
Related LinksRNR60H2, RNR60H2370FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H2370FSRSL Details Description
Related parts for RNR60H2370FSRSL
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A MACH G TIN datasheet.pdf