Vishay/Dale RNR60H3651FRBSL
RNR60H3651FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H3651FRBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H3651FRBSL.pdf
Availability of RNR60H3651FRBSL
QUANTITY
RNR60H3651FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H3651FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H3651FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H3651FRBSL
Related LinksRNR60H3, RNR60H3651FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H3651FRBSL Details Description
Related parts for RNR60H3651FRBSL
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CRIMP-SET PZ 6/5 D datasheet.pdf
RES 11.497K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf