Vishay/Dale RNR60H4641BPBSL
RNR60H4641BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H4641BPBSL
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H4641BPBSL.pdf
Availability of RNR60H4641BPBSL
QUANTITY
RNR60H4641BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H4641BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H4641BPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H4641BPBSL
Related LinksRNR60H4, RNR60H4641BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H4641BPBSL Details Description
Related parts for RNR60H4641BPBSL
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 5.83 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2-48" datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.244K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 25W datasheet.pdf