Vishay/Dale RNR60H4991FPRSL
RNR60H4991FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H4991FPRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H4991FPRSL.pdf
Availability of RNR60H4991FPRSL
QUANTITY
RNR60H4991FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H4991FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H4991FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H4991FPRSL
Related LinksRNR60H4, RNR60H4991FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H4991FPRSL Details Description
Related parts for RNR60H4991FPRSL
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 4POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X90" A VFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf