Vishay/Dale RNR60H4991FRRSL
RNR60H4991FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H4991FRRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H4991FRRSL.pdf
Availability of RNR60H4991FRRSL
QUANTITY
RNR60H4991FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H4991FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H4991FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H4991FRRSL
Related LinksRNR60H4, RNR60H4991FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H4991FRRSL Details Description
Related parts for RNR60H4991FRRSL
RES 7.5 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROLLER datasheet.pdf
BRAKE HUB CLEAN DISC KIT 07547 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 30POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf