Vishay/Dale RNR60H7502FMB14
RNR60H7502FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H7502FMB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H7502FMB14.pdf
Availability of RNR60H7502FMB14
QUANTITY
RNR60H7502FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H7502FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H7502FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H7502FMB14
Related LinksRNR60H7, RNR60H7502FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H7502FMB14 Details Description
Related parts for RNR60H7502FMB14
REG SW 3.3/2.5V 6A DUAL VERT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC ARM MICROPROCESSOR 177BGA datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE HOUSING 12POS GRAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 6SO 4L datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf