Vishay/Dale RNR60H7502FPB14
RNR60H7502FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H7502FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H7502FPB14.pdf
Availability of RNR60H7502FPB14
QUANTITY
RNR60H7502FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H7502FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H7502FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H7502FPB14
Related LinksRNR60H7, RNR60H7502FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H7502FPB14 Details Description
Related parts for RNR60H7502FPB14
POLYSWITCH 0.120A HOLD ENCAPSUL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.145" (3.68mm) Crimp datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC TXRX ZIGBEE 2.4GHZ 32QFN datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 190780136 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf