Vishay/Dale RNR60J1500BRBSL
RNR60J1500BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J1500BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J1500BRBSL.pdf
Availability of RNR60J1500BRBSL
QUANTITY
RNR60J1500BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J1500BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60J1500BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J1500BRBSL
Related LinksRNR60J1, RNR60J1500BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J1500BRBSL Details Description
Related parts for RNR60J1500BRBSL
RES 91K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 519MA 589 MOHM datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf