Vishay/Dale RNR60J2051FSRSL
RNR60J2051FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J2051FSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J2051FSRSL.pdf
Availability of RNR60J2051FSRSL
QUANTITY
RNR60J2051FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J2051FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60J2051FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J2051FSRSL
Related LinksRNR60J2, RNR60J2051FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J2051FSRSL Details Description
Related parts for RNR60J2051FSRSL
TERMINAL BLOCK 12POS 5.08MM GRN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 10A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf