Vishay/Dale RNR60J4750BRB14
RNR60J4750BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J4750BRB14
Brief Description
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J4750BRB14.pdf
Availability of RNR60J4750BRB14
QUANTITY
RNR60J4750BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J4750BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J4750BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J4750BRB14
Related LinksRNR60J4, RNR60J4750BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J4750BRB14 Details Description
Related parts for RNR60J4750BRB14
CONN TERM CRIMP 16-18AWG TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND DEV PKG S G 4K TAGS datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2MM T/H datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7ETHERRAIL 2XIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD datasheet.pdf