Vishay/Dale RNR60J4991BRB14
RNR60J4991BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J4991BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J4991BRB14.pdf
Availability of RNR60J4991BRB14
QUANTITY
RNR60J4991BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J4991BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J4991BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J4991BRB14
Related LinksRNR60J4, RNR60J4991BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J4991BRB14 Details Description
Related parts for RNR60J4991BRB14
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
IBUTTON EEPROM 4KBit F3 datasheet.pdf
KEYPAD PIEZO 3X4 12KEY ALUMINUM datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf