Vishay/Dale RNR60J5112FPB14
RNR60J5112FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J5112FPB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J5112FPB14.pdf
Availability of RNR60J5112FPB14
QUANTITY
RNR60J5112FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J5112FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J5112FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J5112FPB14
Related LinksRNR60J5, RNR60J5112FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J5112FPB14 Details Description
Related parts for RNR60J5112FPB14
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 5/8" datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR60H/AE60M/HPK60H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 25V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
RES 15 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A G30 50O T datasheet.pdf
RES 243 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf