Vishay/Dale RNR60J6042FPB14
RNR60J6042FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J6042FPB14
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J6042FPB14.pdf
Availability of RNR60J6042FPB14
QUANTITY
RNR60J6042FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J6042FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J6042FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J6042FPB14
Related LinksRNR60J6, RNR60J6042FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J6042FPB14 Details Description
Related parts for RNR60J6042FPB14
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
MOUNT TRUCK TXF UHFM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 14POS .5MM datasheet.pdf