Vishay/Dale RNR60J7500DPBSL
RNR60J7500DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J7500DPBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J7500DPBSL.pdf
Availability of RNR60J7500DPBSL
QUANTITY
RNR60J7500DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J7500DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60J7500DPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J7500DPBSL
Related LinksRNR60J7, RNR60J7500DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J7500DPBSL Details Description
Related parts for RNR60J7500DPBSL
IC SERIAL CFG PROM 128K 8-SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 31.00MM SQ TO-8 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 6MA 8DFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FJ GIGE 300K COLOR CAMERA datasheet.pdf
DIODE 6A 200V TO277A SMPC datasheet.pdf