Vishay/Dale RNR60J8871FSRSL
RNR60J8871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J8871FSRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J8871FSRSL.pdf
Availability of RNR60J8871FSRSL
QUANTITY
RNR60J8871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J8871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60J8871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J8871FSRSL
Related LinksRNR60J8, RNR60J8871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J8871FSRSL Details Description
Related parts for RNR60J8871FSRSL
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES .01 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1M OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48FBGA datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf