Vishay/Dale RNR60K1002FSRSL
RNR60K1002FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1002FSRSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1002FSRSL.pdf
Availability of RNR60K1002FSRSL
QUANTITY
RNR60K1002FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1002FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1002FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1002FSRSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1002FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1002FSRSL Details Description
Related parts for RNR60K1002FSRSL
RES 2.2K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 20X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SSD 128GB SCSI datasheet.pdf
PLUG 8ROW 320POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE CERM 40A 250VAC 150VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf