Vishay/Dale RNR60K1003FSBSL
RNR60K1003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1003FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1003FSBSL.pdf
Availability of RNR60K1003FSBSL
QUANTITY
RNR60K1003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1003FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1003FSBSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1003FSBSL Details Description
Related parts for RNR60K1003FSBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8.2A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 8POS .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D4N-8D20 datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf