Vishay/Dale RNR60K1004FPR36
RNR60K1004FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1004FPR36
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1004FPR36.pdf
Availability of RNR60K1004FPR36
QUANTITY
RNR60K1004FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1004FPR36
Internal Part NumberEIS-RNR60K1004FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1004FPR36
Related LinksRNR60K1, RNR60K1004FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1004FPR36 Details Description
Related parts for RNR60K1004FPR36
RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LAMP INCAND T-3.25 MINI BAYO 28V datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TWZR PAIR LNG RCH CHISEL 1.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf