Vishay/Dale RNR60K1151FMB14
RNR60K1151FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1151FMB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1151FMB14.pdf
Availability of RNR60K1151FMB14
QUANTITY
RNR60K1151FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1151FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K1151FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1151FMB14
Related LinksRNR60K1, RNR60K1151FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1151FMB14 Details Description
Related parts for RNR60K1151FMB14
DIODE ZENER 9.1V 1W DO41 datasheet.pdf
INSULATOR RECTANGULAR TO3 0.094" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T9 5.9" datasheet.pdf
BOLT HEX 1/2-13 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf