Vishay/Dale RNR60K1502FSRSL
RNR60K1502FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1502FSRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1502FSRSL.pdf
Availability of RNR60K1502FSRSL
QUANTITY
RNR60K1502FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1502FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K1502FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1502FSRSL
Related LinksRNR60K1, RNR60K1502FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1502FSRSL Details Description
Related parts for RNR60K1502FSRSL
CONN RECEPT PIN .032-.046" .140" datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH REED 200V 10W AXL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN FPC VERT 48POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA SPNO datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PANELSAFE LOCKOUT SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf