Vishay/Dale RNR60K1963FSB14
RNR60K1963FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K1963FSB14
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K1963FSB14.pdf
Availability of RNR60K1963FSB14
QUANTITY
RNR60K1963FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K1963FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K1963FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K1963FSB14
Related LinksRNR60K1, RNR60K1963FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K1963FSB14 Details Description
Related parts for RNR60K1963FSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 665 OHM 1% AXL datasheet.pdf
ADAPTER BNC FEMALE-DBL BANA PLUG datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 4.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf