Vishay/Dale RNR60K3011FMRSL
RNR60K3011FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K3011FMRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K3011FMRSL.pdf
Availability of RNR60K3011FMRSL
QUANTITY
RNR60K3011FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K3011FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K3011FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K3011FMRSL
Related LinksRNR60K3, RNR60K3011FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K3011FMRSL Details Description
Related parts for RNR60K3011FMRSL
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf