Vishay/Dale RNR60K5491FSB14
RNR60K5491FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K5491FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K5491FSB14.pdf
Availability of RNR60K5491FSB14
QUANTITY
RNR60K5491FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K5491FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K5491FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K5491FSB14
Related LinksRNR60K5, RNR60K5491FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K5491FSB14 Details Description
Related parts for RNR60K5491FSB14
CONN HEADER 3POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ RF datasheet.pdf
REPLACEABLE INSERT BKAD 60 SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf