Vishay/Dale RNR60K6651FPB14
RNR60K6651FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K6651FPB14
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K6651FPB14.pdf
Availability of RNR60K6651FPB14
QUANTITY
RNR60K6651FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K6651FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60K6651FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K6651FPB14
Related LinksRNR60K6, RNR60K6651FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K6651FPB14 Details Description
Related parts for RNR60K6651FPB14
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 32POS NPN INPUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAC -8P-M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf