Vishay/Dale RNR60K6651FPR36
RNR60K6651FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K6651FPR36
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K6651FPR36.pdf
Availability of RNR60K6651FPR36
QUANTITY
RNR60K6651FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K6651FPR36
Internal Part NumberEIS-RNR60K6651FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K6651FPR36
Related LinksRNR60K6, RNR60K6651FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K6651FPR36 Details Description
Related parts for RNR60K6651FPR36
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE 12A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-2000 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf