Vishay/Dale RNR60K6652FPR36
RNR60K6652FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K6652FPR36
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K6652FPR36.pdf
Availability of RNR60K6652FPR36
QUANTITY
RNR60K6652FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K6652FPR36
Internal Part NumberEIS-RNR60K6652FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K6652FPR36
Related LinksRNR60K6, RNR60K6652FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K6652FPR36 Details Description
Related parts for RNR60K6652FPR36
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC DUAL MONOSTBL MULTIVIB 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 38 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf