Nichicon RNU0G122MDN1PX
RNU0G122MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RNU0G122MDN1PX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
RNU0G122MDN1PX.pdf
Availability of RNU0G122MDN1PX
QUANTITY
RNU0G122MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU0G122MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RNU0G122MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU0G122MDN1PX
Related LinksRNU0G12, RNU0G122MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU0G122MDN1PX Details Description
Related parts for RNU0G122MDN1PX
CONN RECEPT 20POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .025" datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 10 POSITI datasheet.pdf
ASSY PIN ENH TYPE C EUROCARD 5 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf