Nichicon RNU0J221MDS1JX
RNU0J221MDS1JX picture photo
Mfg. Part Number
RNU0J221MDS1JX
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RNU0J221MDS1JX.pdf
Availability of RNU0J221MDS1JX
QUANTITY
RNU0J221MDS1JX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU0J221MDS1JX
Internal Part NumberEIS-RNU0J221MDS1JX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, NU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU0J221MDS1JX
Related LinksRNU0J22, RNU0J221MDS1JX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU0J221MDS1JX Details Description
Related parts for RNU0J221MDS1JX
RES 7.44K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 13A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf