Nichicon RNU0J471MDN1KX
RNU0J471MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RNU0J471MDN1KX
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RNU0J471MDN1KX.pdf
Availability of RNU0J471MDN1KX
QUANTITY
RNU0J471MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU0J471MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RNU0J471MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU0J471MDN1KX
Related LinksRNU0J47, RNU0J471MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU0J471MDN1KX Details Description
Related parts for RNU0J471MDN1KX
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 15A 600V FAST ACT CLASS J datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 20SSOP datasheet.pdf