Nichicon RNU1J330MDN1KX
RNU1J330MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RNU1J330MDN1KX
Brief Description
CAP POLYMER 33UF 20% 63V T/H
Datasheet Download
RNU1J330MDN1KX.pdf
Availability of RNU1J330MDN1KX
QUANTITY
RNU1J330MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU1J330MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RNU1J330MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, NU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU1J330MDN1KX
Related LinksRNU1J33, RNU1J330MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU1J330MDN1KX Details Description
Related parts for RNU1J330MDN1KX
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SILICONE THERMAL GREASE 30G JAR datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
PROCESS MONITORING datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf