Stackpole Electronics Inc. RNV14FAL150K
RNV14FAL150K picture photo
Mfg. Part Number
RNV14FAL150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MF HV .25W 150K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RNV14FAL150K.pdf
Availability of RNV14FAL150K
QUANTITY
RNV14FAL150K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNV14FAL150K
Internal Part NumberEIS-RNV14FAL150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNV Series
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNV Series of Thru Hole Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNV14FAL150K
Related LinksRNV14F, RNV14FAL150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNV14FAL150K Details Description
Related parts for RNV14FAL150K
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS datasheet.pdf
CONN HDR 128POS 2ROW T/H R/A AU datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
BOARD FOR LPC2103 48-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DESIGN P1020 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 26MM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf