Pulse Electronics Corporation RO8063/21704NM
RO8063/21704NM picture photo
Mfg. Part Number
RO8063/21704NM
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
RADOME OMNI PENTA BAND 2DBI MALE
Datasheet Download
RO8063/21704NM.pdf
Availability of RO8063/21704NM
QUANTITY
RO8063/21704NM Order Process
Ship out your order
Specifications of RO8063/21704NM
Internal Part NumberEIS-RO8063/21704NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz), UHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)883MHz, 1.9GHz
Frequency Range806MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands2
VSWR2.5
Return Loss-
Gain4dBi
Power - Max20W
Features-
TerminationConnector, N Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)13.343" (338.90mm)
ApplicationsGSM, UMTS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RO8063/21704NM
Related LinksRO8063/, RO8063/21704NM Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
RO8063/21704NM Details Description
Related parts for RO8063/21704NM
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MKP 0.39UF 5% 2500VDC DRAWING T1 datasheet.pdf