Elna America ROB-25V101MG3#
ROB-25V101MG3# picture photo
Mfg. Part Number
ROB-25V101MG3#
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ROB-25V101MG3#.pdf
Availability of ROB-25V101MG3#
QUANTITY
ROB-25V101MG3# Order Process
Ship out your order
Specifications of ROB-25V101MG3#
Internal Part NumberEIS-ROB-25V101MG3#
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesROB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROB-25V101MG3#
Related LinksROB-25V, ROB-25V101MG3# Datasheet, Elna America Distributor
ROB-25V101MG3# Details Description
Related parts for ROB-25V101MG3#
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .082"L datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 250MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A DPAK datasheet.pdf