TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-220L-S-2
ROV07-220L-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-220L-S-2
Brief Description
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-220L-S-2.pdf
Availability of ROV07-220L-S-2
QUANTITY
ROV07-220L-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-220L-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-220L-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy1.4J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-220L-S-2
ROV07-220L-S-2 Details Description
Related parts for ROV07-220L-S-2
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf