TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-221K-S
ROV07-221K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-221K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-221K-S.pdf
Availability of ROV07-221K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07-221K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-221K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07-221K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy15.5J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-221K-S
Related LinksROV07-, ROV07-221K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-221K-S Details Description
Related parts for ROV07-221K-S
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB WR BLK 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf