TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-470K-S
ROV07-470K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-470K-S
Brief Description
VARISTOR 42.3V 250A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-470K-S.pdf
Availability of ROV07-470K-S
QUANTITY
ROV07-470K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-470K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07-470K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy3.0J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-470K-S
Related LinksROV07-, ROV07-470K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-470K-S Details Description
Related parts for ROV07-470K-S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 100A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.245" UNIV datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 15MHZ BNC datasheet.pdf