TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-561K-S
ROV07-561K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-561K-S
Brief Description
VARISTOR 504V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-561K-S.pdf
Availability of ROV07-561K-S
QUANTITY
ROV07-561K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-561K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07-561K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)504V
Varistor Voltage (Typ)560V
Varistor Voltage (Max)616V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts350VAC
Maximum DC Volts460VDC
Energy39J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-561K-S
Related LinksROV07-, ROV07-561K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-561K-S Details Description
Related parts for ROV07-561K-S
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES 114 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.1A AXIAL datasheet.pdf
IP CORE PCI 32-BIT XO2 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf