TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-681K-2
ROV07-681K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-681K-2
Brief Description
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-681K-2.pdf
Availability of ROV07-681K-2
QUANTITY
ROV07-681K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-681K-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-681K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy43J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-681K-2
Related LinksROV07-, ROV07-681K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-681K-2 Details Description
Related parts for ROV07-681K-2
CONN PLUG 4POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
BATTERY PK 7.2V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf