TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-781K-2
ROV07-781K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-781K-2
Brief Description
VARISTOR 702V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-781K-2.pdf
Availability of ROV07-781K-2
QUANTITY
ROV07-781K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-781K-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-781K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)702V
Varistor Voltage (Typ)780V
Varistor Voltage (Max)858V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts485VAC
Maximum DC Volts640VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-781K-2
Related LinksROV07-, ROV07-781K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-781K-2 Details Description
Related parts for ROV07-781K-2
IC DIV-BY-N COUNTR PRESET 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A FMAL 3POS 4M datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.6A 125VAC 2SMD datasheet.pdf