TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H201K-S
ROV07H201K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H201K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 180V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H201K-S.pdf
Availability of ROV07H201K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07H201K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H201K-S
Internal Part NumberEIS-ROV07H201K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)180V
Varistor Voltage (Typ)200V
Varistor Voltage (Max)220V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy17.5J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H201K-S
Related LinksROV07H, ROV07H201K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H201K-S Details Description
Related parts for ROV07H201K-S
CONN PIN 14-18AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 495V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf