TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H220L
ROV07H220L picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H220L
Brief Description
VARISTOR 18.7V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H220L.pdf
Availability of ROV07H220L
QUANTITY
ROV07H220L Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H220L
Internal Part NumberEIS-ROV07H220L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)18.7V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)25.3V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy1.7J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H220L
Related LinksROV07, ROV07H220L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07H220L Details Description
Related parts for ROV07H220L
SYSTEM KEYFOB EVAL 418MHZ 5BTTN datasheet.pdf
CONV DC-DC ADJ 48VIN 70W SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 60 POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
ESD HANDLER 6-3/4X16X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
COMPUTER SGL-BD BL2010 SRAM/FLSH datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 866 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 9.1MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf