TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H361K-S-2
ROV07H361K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H361K-S-2
Brief Description
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H361K-S-2.pdf
Availability of ROV07H361K-S-2
QUANTITY
ROV07H361K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H361K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07H361K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge1.75kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy32J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H361K-S-2
ROV07H361K-S-2 Details Description
Related parts for ROV07H361K-S-2
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOP datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG 36" WHT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 39P-39P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT PIN datasheet.pdf